Läckage i värmesystemet

I början av sommaren uppdagades ett läckage i föreningens värmesystem, efter initial felsökning misstänktes detta ligga i en av kulverbrunnarna och reparation startade efter semestrarna.

Tyvärr har det visat sig att det fortfarande förekommer ett läckage efter denna lagning och vidare läcksökning erfordras, då vi är inne i de lite kallare månaderna har vi tyvärr en del begränsningar i hur vi kan felsöka så vi ber därav alla er boende att vara extra uppmärksamma hemma om man eventuellt har ett läckande element. Observerar man någon fukt i anslutning till sitt värmesystem, kontakta boendekontakt på boendekontakt@byggnadslagen.se

För att ge en uppfattning om läckans omfattning motsvarar den ungefär vad en droppande kran förbrukar, i detta fall fördelat på hela föreningens värmesystem.

//Styrelsen